‘Kurumları revize etmek istiyoruz’

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, geçen yıl eğitim öğretim hayatına başlayan, Türkiye’nin tek medya lisesi olan Demirören Medya ve Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni (MTAL) ziyaret etti. Öğrencilerle bir araya gelen Bakan Tekin, sınıfları, stüdyoları ve laboratuvarları gezdi. Burada sanal gerçeklik gözlüklerini deneyimleyen, öğrencilerle stüdyoda fotoğraf çektiren Tekin, gençlerle masa tenisi de oynadı.  

Bakan Tekin’e ziyareti sırasında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Destek Hizmetler Genel Müdürü Ömür Karakullukçu, MEB Personel Genel Müdürü Bülent Çiftçi, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. Murat Mücahit Yentür, Bağcılar Kaymakamı Abdullah Uçgun ve Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Demirören eşlik etti. 

Ziyarette MEB Bakanı Yusuf Tekin’e Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Demirören de eşlik etti.

‘Sürece sahip çıkılıyor’ 

Bakan Tekin, ziyareti sonrasında yaptığı açıklamada 2014 yılında hayata geçirdikleri tematik meslek liseleri kapsamında hayatına devam eden bir liseyi ziyaret ettiklerini söyleyerek, “Ben çok mutlu oldum. Mutluluk sebeplerimden biri çocukların heyecanları, böyle bir lisede okudukları için çok mutlular. Türkiye’nin değişik illerinden gelmişler ve belli bir meslek tecrübesi kazanmak istiyorlar. Çok farklı sosyo-ekonomik yapılardan çocuklar Hepsi iyi bir iletişimci olmak için burada eğitim alma heyecanını yaşıyorlar. Başka bir konuda daha mutlu oldum. Demirören grubu bu meslek lisesine sahip çıkıyor. Meltem Hanım başta olmak üzere, o da bizim açımızdan önemli çünkü bu tür mesleki eğitim veren yerlerin devamını sağlayabilecek bir destek mekanizması olmadığı zaman biraz yetim kalıyorlar. Dolayısıyla onlara da teşekkür ediyorum sürece sahip çıkıyorlar” dedi.  

Bakanlık olarak mesleki ve teknik eğitimi 2014’ten itibaren devrim niteliğinde adımlar atarak geliştirmek arzusunda olduklarının altını çizen Tekin, “Bunu yaparken de sektörle bağlantılı olarak, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda, onlara nitelikli eleman yetiştirmek üzere mesleki ve teknik eğitimimizdeki eğitim kurumlarımızı revize etmek istiyoruz” diye konuştu.

‘Meslek liselerinin sayısını artıracağız’

Farklı projeler uygulayan ilin, bölgenin ihtiyaçlarına göre farklı programlar uygulayan tematik, proje okul niteliğindeki meslek liselerinin sayısını artırmak istediklerine dikkat çeken Tekin, şunları söyledi: “Biz mesleki eğitimi bu anlamda revize edecek ve sektörün ihtiyaçlarını, Türkiye’deki bu anlamda nitelikli iş gücü ihtiyacını karşılayabilecek bir program hayata geçirmek istiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x