Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde Muhteşem Etkinliker Devam Ediyor

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen, dünyanın en uzun süreli festivalleri arasında yer alan, 100 günde 11 ilde gerçekleştirilen Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nin en özel duraklarından biri olan Beyoğlu Kültür Yolu Festivali, tüm coşkusuyla devam ediyor.

 

“KÜHEYLAN” AKM’DE AYAKTA ALKIŞLANDI

 

Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu ve Piu Entertainment’ın ortak sahneye koyduğu Kerem Alışık, Emir Özden, Hatice Aslan, Devrim Nas, Açelya Devrim Yılhan, Gizem Katmer gibi oyuncuların sahneye taşıdığı “Küheylan” oyunu Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında dün akşam AKM Tiyatro Salonu’nda izleyici ile buluştu. “Amadeus”un oyun yazarı Peter Shaffer’ın gerçek bir olaydan esinlenerek kurgulayıp kaleme aldığı, Broadway’de 1200 kez sahnelenen Tony ödüllü başyapıtı “Küheylan” Barış Erdenk rejisi ile sahneye taşındı. Tutkularının esiri olup gerçekleştirdiği korkunç bir olaydan ötürü hastaneye yatırılan 17  yaşındaki ‘Alan Strang’ (Emir Özden) ile onu analiz eden ve iyileştirmeye çalışan psikiyatrist ‘Martin Dysart’ın’ (Kerem Alışık) hikayesini konu alan oyun seyirciler tarafından ayakta alkışlandı. 

 

İSKENDER PALA’DAN “TARİH VE MÜZİK” PANELİ

 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Beyoğlu Kültür Yolu Festivali içinde yer alan 5. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali’nde 12 Ekim Perşembe günü ücretsiz olarak “Tarih ve Müzik” isimli bir panel yer aldı. Prof. Dr. İskender Pala tarafından AKM Türk Telekom Opera Sahnesi fuayesinde gerçekleştirilen panelde, günümüz dünyasında halk müziklerinin kültürel bağlamdaki etkileri ayrıntılı olarak konuşuldu. Kültür dünyamızın önemli isimlerinden olan Pala, eşsiz bilgileri ile izleyenleri aydınlattı. 5. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali programı Sanat Hayattır Derneği tarafından hazırlanıyor. Yavuz Bingöl’ün Sanat Yönetmeni olduğu organizasyon, 13 Ekim Cuma günü (bugün) “Aşık Veysel Senfoni ile Buluşuyor” konseri ile kapanış yapacak. Yavuz Bingöl, Oktay Kaynarca, Kubat ve Murat Dalkılıç’ın solist olarak yer aldığı konser Şef Eray İnal yönetimindeki senfoni orkestrası ile gerçekleştirilecek. Festivalde bugüne dek Tunuslu şarkıcı Emel Mathlouthi ve Afrika’nın divası olarak bilinen Angelique Kidjo konser vererek farklı coğrafyaların tempolarını tuttu.

 

EBRU YAŞAR GALATAPORT’U SALLADI

 

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde ünlü isimler Galataport İstanbul sahnesinde sevenleriyle buluşuyor. Önceki akşam sahnede sevilen isim Ebru Yaşar vardı. Yaşar, şarkılarını alanı dolduran hayranlarıyla hep bir ağızdan seslendirdi. 

 

İSTANBUL RESİM VE HEYKEL MÜZESİ DİKKAT ÇEKİYOR

 

İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde merak edilen adreslerden biri haline geldi. İstanbul Resim ve Heykel müzesi ‘ARTI 700’, ‘Hat ve Kaligrafik Eğilimler’, ‘Osman Hamdi Bey’, ‘Resim ve Heykel Müzesi Koleksiyonu’ gibi koleksiyon ve sergilere ve sahipliği yapıyor. Eserler 10.00-17.00 saatleri arasında görülebiliyor. 

 

AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ’NDE DOPDOLU İÇERİKLER

 

Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nde çocuk etkinlikleri dopdolu geçiyor. Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde de diğer şehirlerdeki Kültür Yolu Festivalleri’nde olduğu gibi yetişkinler kadar çocuklar da kültür ve sanatla buluşturuluyor. Festival kapsamında önceki gün Atatürk Kültür Merkezi’nde ‘Resim Sevinci’, ‘Resimle Tanışıyorum’, ‘Çocuk Arkeologlar Kazıda’, ‘Ebeveyn-Çocuk Müzikle Tanışıyorum’ gibi etkinlikler düzenledi. Çocuk Sanat Merkezi’nde çocuklar kadar ebeveynleri de keyifli vakit geçirdi.  

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x