Amerikalıların federal seçimlerde neden Salı günleri oy kullandığını hiç merak ettiniz mi?

1792’de eyalet seçimlerinin o günden önceki 34 günlük süre içinde yapılmasını zorunlu kılan bir yasa çıkarıldı, bu nedenle seçimlerin çoğu Kasım ayında gerçekleşti. (Toplum çoğunlukla tarıma dayalıydı; Kasım ayında hasat bitmişti ama kış henüz gelmemişti, bu da oy vermek için mükemmel bir zamandı.)
Başkanlık seçimlerinin buzul hızı, 18. yüzyılın sonlarında ve 19. yüzyılın başlarında büyük bir sorun değildi (iletişim yavaştı, bu nedenle sonuçların açıklanması zaten haftalar alıyordu) ancak demiryolu ve telgrafın gelişiyle Kongre, standartlaştırma zamanının geldiğine karar verdi.

Pazartesi günü yürürlükten kalktı, çünkü insanların Pazar Şabatı’nda araba ile sandık başına gitmesi gerekecekti. Çarşamba da bir seçenek değildi çünkü pazar günüydü ve çiftçiler sandık başına gidemeyecekti. Böylece Salı gününün Amerikalıların seçimlerde oy kullanacağı gün olmasına karar verildi ve 1845’te Kongre, başkanlık seçimlerinin Kasım ayının ilk Pazartesi gününden sonraki Salı günü yapılmasına ilişkin bir yasayı kabul etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x