Suudi Arabistan Ukrayna barış görüşmelerine ev sahipliği yapacak iddiası

Kiev’deki üst düzey bir yetkiliye göre Suudi Arabistan , Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy’nin devam eden Rus işgali sırasında ülkesinde barış planını görüşmek üzere bir zirveye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor .

Zelenskyy’nin genelkurmay başkanı Andriy Yermak Pazar günü yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan zirvesine birkaç ülkeden yetkililerin katılacağını söyledi, ancak toplantının ne zaman veya hangi şehirde yapılacağını söylemedi.

The Wall Street Journal, görüşmelerin 5 ve 6 Ağustos’ta Cidde şehrinde yapılacağını ve yaklaşık 30 ülkenin katılacağını söyledi.

Journal, Ukraynalı ve Batılı yetkililerin, çabaların bu yılın sonlarında küresel liderlerin savaşı çözmek için ortak ilkelere imza atacağı bir barış zirvesiyle sonuçlanmasını umduklarını söyledi.

Daha önce Ukrayna, 10 maddelik barış formülünü Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün yeniden sağlanması, Rus birliklerinin geri çekilmesi, tüm tutukluların serbest bırakılması, saldırıdan sorumlu olanlar için bir mahkeme ve Ukrayna için güvenlik garantileri olarak tanımlamıştı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x