Kripto Para Milyarderi: Sıradaki Siyah Kuğu Olayına Hazırlanın!

Shark Tank programındaki yatırımcılardan biri olmasının yanı sıra, son yıllarda kripto para alanında da dikkat çeken milyarder isim Kevin O’Leary, Silicon Valley Bank (SVB) çöküşü ve genel piyasa hakkında yorumlarını paylaştı.  İşte detaylar…

Kripto para yatırımcısı, SVB çöküşü hakkında yorumlarını paylaştı

BTC, Ethereum (ETH), Solana (SOL), Avalanche (AVAX), Helium (HNT), HBAR gibi yatırımları olduğu bilinen “Shark Tank” yatırımcısı Kevin O’Leary, Silicon Valley Bank’in patlamasının ardından birlikte çalıştığı startup CEO’larına banka mevduatlarını sınırlamalarını tavsiye etti ve firmaların diğer olası banka iflaslarına karşı hazırlık yapması gerektiğini söyledi. O’Leary, yakın zamanda yaptığı bir röportajda aşağıdaki ifadeleri kullandı:

CEO’larımıza şunu söyledik: herhangi bir kuruma likit varlıkların yüzde 20’sinden fazlasını koymayın. Kimi tanıdığınız, şirketlerin ne kadar büyük oldukları umurumda değil – her zaman siyah kuğu olayına yol açacak bir yönetici vardır. Yani onların kim olduklarını bilmiyoruz.

Yorumları, Silicon Valley Bank’ın geçen Cuma başarısızlığından kısa bir süre sonra geldi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi bankanın çöküşü, banka hisselerinde sert bir satış dalgasına ve 1980’ler tarzı bir bankacılık krizi korkusuna yol açtı. Ancak O’Leary’e göre sorunlar “sistemik” olmaktan çok SVB’deki “aptal yönetim” ve “bankacılık hakkında hiçbir şey bilmeyen yetersiz yönetim kurulundan” kaynaklandı.

O’Leary: Banka hissesi satın almayın

Kendi şirketlerinden bazılarının varlıklarının bankaya bağlı olduğunu da sözlerine ekledi, ancak toplam tutarı açıklamadı. O’Leary, özellikle SVB’nin uzun vadeli tahvillere olan yüksek maruziyetine işaret etti. FDIC’in tahminlerine göre, tahvil fiyatları geçen yıl Fed’in enflasyonu kontrol altına almak için yaptığı faiz artırımları nedeniyle düştü ve tüm ABD bankalarında gerçekleşmemiş zararlara yol açtı.

Diğer yorumcular, Silicon Valley Bank’ın çöküşünün bulaşma riskinin düşük olduğunu söylediler, ancak O’Leary, düzenleyicilerin krize tepkisinin etkisi konusunda endişeli olmaya devam ediyor.  Bu da SVB ve Signature Bank’ın tüm mevduat sahiplerini, sigorta kurumu FDIC’in tipik 250.000 dolarlık mevduat eşiğinin bile üzerinde bir bütün haline getiriyor. O’Leary, bunun FDIC’in mevduat sigortası için olağan standartlarını alt üst ettiğini ve banka hisse senetlerini doğası gereği daha riskli hale getirdiğini belirtti. Çünkü banka yöneticilerinin artık mevduatların güvenliğini tehlikeye atsa bile hisse senedi fiyatlarını yükseltmek için daha fazla risk almakta özgür hissedebileceklerini söyledi.

Haftanın başlarında O’Leary, yatırımcıları bir daha asla banka hissesi almamaya çağırdı çünkü SVB’nin çöküşünün oluşturduğu emsal, hükümetin sektörü “ulusal hale getirdiği” anlamına geliyor. Perşembe günü, bir grup büyük banka, baskı altındaki bir başka bölgesel banka olan First Republic Bank’ı istikrara kavuşturmak için 30 milyar dolarlık mevduat enjekte ederek devreye girdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir