İstanbul’un barajları alarm veriyor: 9 yılın en düşük seviyesinde

Kış aylarında yeterli yağış alamayan İstanbul’da kentin su ihtiyacını büyük oranda karşılayan barajlardan Büyükçekmece Gölü’ndeki su seviyesi, son 9 yılın en düşük seviyesine inerek yüzde 18,78 olarak ölçüldü.

Su seviyesi havadan görüntülenen Büyükçekmece Gölü’nde daha önce dolu olan bölgelerden suların çekildiği görüldü. Gölde suların çekildiği bölgelerdeki toprağın kuruyarak çatladığı gözlendi.

“BU YIL ÇOK ÇEKİLDİ”

Bölgede 33 yıldan beri oturduğunu aktaran Zafer Özev, son yıllarda gölde kuraklık yaşandığını söyledi. Yağışın az olması nedeniyle gölün çekildiğini kaydeden Özev, “Kışın çok fazla kar yağmayınca böyle oluyor. Geçen sene iyiydi ama bu yıl çok çekildi” dedi.

Yakınlarıyla bölgede sık sık piknik yaptığını aktaran Yağmur Ergin de bölgedeki kirlilikten şikayetçi olduğunu söyledi. Kuraklıkla birlikte bataklık oluştuğunu belirterek önlem alınmadığını savunan Ergin, “Geçen gün bir inek bataklıkta ölmüş. Önlem alınsaydı, tabela falan konulsaydı o hayvan can çekişe çekişe ölmezdi. Siviller nereden bilsin buranın tehlikeli olduğunu. Su geçen sene daha iyiydi, bu sene bayağı çekilmiş. Kalan kısım da çok kötü görünüyor, adım atamıyorsun.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x