Deutsche Bank’tan ‘temkinli iyimser’ sterlin yorumu

Sterlin 2023’ün en iyi performans gösteren G-10 para birimi olarak dikkat çekerken bazı stratejistler para birimde rallinin orta vadede devam edebileceğine inanıyor.

Beklenenden iyi gelen veriler ve zayıflayan doların etkisiyle Çarşamba günü 10 ayın en yüksek seviyesine ulaşan sterlin, sene başından bu yana dolar karşısında yüzde 3’ün üzerinde değer kazandı.

İngiliz ekonomisi şu ana kadar resesyondan kaçındı ve Ocak ayında beklenenden daha güçlü bir büyüme kaydetti.

Ülkenin mali durumu, gaz fiyatlarında yaşanan düşüşle büyük ölçüde iyileşti. Hükümet tarafından sağlanan mali destek pozitifliği artırdı. Öte yandan tablo tamamen iyimser değil. İngiltere Kovid öncesi üretim seviyesini yakalayamayan tek G-7 ekonomisi olmaya devam ederken enflasyon çift hanelerde seyrediyor.

Deutsche Bank Döviz Stratejisti Shreyas Gopal, Çarşamba günü bir notta “İngiltere’deki iyi haberlerin çoğu muhtemelen fiyatlandı” dedi.

Gopal “Piyasa, İngiltere’nin büyüme beklentileri bu yıl için diğer büyük ekonomilerle uyumlu olarak yükseltilebileceği görüşümüze yakınlaştı, ancak genel görüşümüz piyasa beklentilerine göre hala daha iyimser. Yurt içinden gelen iyi haberler fiyatlanmış olabilir, ancak dış etmenler göz önüne alındığında, tahminlerimiz hala yukarı yönlü” diye konuştu.

Deutsche Bank, yatırımcılara hem ABD doları hem de İsveç kronu karşısında sterlinde uzun süre kalmalarını tavsiye ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir