Belediyeden genç İngiliz erkeklere karşı kampanya: Amsterdam’dan uzak durun

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da alkol ve uyuşturucu partileri için kente gelmek isteyen genç İngiliz erkek turistleri uzak tutmak isteyen belediye, internet üzerinden bir kampanya başlattı. ‘Uzak dur!’ (Stay away) adlı kampanya kapsamında internette ‘bekarlığa veda partisi Amsterdam’, ‘ucuz otel Amsterdam’ veya ‘Pub crawl Amsterdam’ gibi ifadelerle arama yapanların karşısına, kente gelmekten caydırıcı videolar çıkacak.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre, İngiliz gençlerin ‘bekarlığa veda partileri’ uzun zamandan bu yana belediyenin gündemindeki en önemli sorunlardan biri. Kampanya da özellikle 18-35 yaş arasındaki genç İngiliz erkekleri Amsterdam’dan uzak tutmayı hedefliyor.

BELEDİYE BAŞKANI BORIS JOHNSON’I AMSTERDAM’A DAVET ETMİŞTİ

Dönemin Amsterdam Belediye Başkanı Eberhard van der Laan, 10 yıl kadar önce konuyu gündeme getirmişti. Konutu, şehir merkezindeki kanalların kıyısında bulunan van der Laan, “Ben her sabah perdeyi açtığımda, arkasında tütü ile kanalda yüzen sarhoş İngiliz görmek istemiyorum” diyerek, önlem çağrısı yapmıştı. Van der Laan, sorunun boyutlarını görmediği için dönemin Londra Belediye Başkanı Boris Johnson’ı Amsterdam’a davet etmişti.

Amsterdam Belediyesi, uyuşturucu ve alkole bağlı taşkınlıklar, genelevler bölgesi Kırmızı Fener Sokağı’ndaki seks işçilerinin rahatsız edilmesi, tuvaletin sokaklara yapılması gibi sorunları önlemek için daha önce de ‘Saygılı ol!’ başlıklı bir kampanya başlatmıştı.

‘UZAK DUR!’ VİDEOLARINDA NE OLACAK?

Sorunların devam etmesi üzerine, belediye meclisi Aralık 2022’de, parti turizminin yarattığı sıkıntılara karşı yeni bir önlem paketi hazırladı. ‘Uzak dur!’ kampanyası, bu önlemlerden biri.

Buna göre, internette Amsterdam tatili için arama yapanların karşısına, uyarıcı kısa videolar çıkacak. Caydırıcı videolarda, aşırı derecede alkol ve uyuşturucu nedeniyle ambulansla hastaneye götürülmek zorunda kalan ya da yarattığı rahatsızlık nedeniyle polis tarafından gözaltına alınan turist görüntüleri yer alacak. Ayrıca videolarda, para cezaları, adli sicil kaydı, alkol ve uyuşturucunun sağlığa zararları hakkında uyarılar da yer alacak.

BİR KAMPANYA DAHA: AMSTERDAM’DA NASIL DAVRANILIR?

Önlemler paketi kapsamında nisandan itibaren, ‘Amsterdam’da nasıl davranılır?’ başlıklı bir başka kampanya daha başlatılacak. İşlek caddeler ve eğlence alanlarına asılacak reklam panoları aracılığıyla turistlere, Amsterdam’da nelere dikkat etmeleri gerektiği anlatılacak. Halka açık yerlerde içki ve uyuşturucu kullanımı, sokağa işeme gibi eylemlerin cezaya tabi olduğu vurgulanacak. Önlemler, kent merkezindeki restoranlar ile eğlence yerlerinin daha erken kapanması ve belirli alanlarda alkol satışının yasaklanmasını da içeriyor.

Kampanya hakkında bilgi veren Amsterdam Belediye Başkan Yardımcısı Sofyan Mbarki, “Ziyaretçileri her zaman memnuniyetle karşılarız ancak uygunsuz davranıp, rahatsızlığa neden olanları değil” dedi. Amsterdam’ın yoğun ve canlı bir metropol olduğunu belirten Mbraki, “Ancak kentimizi yaşanabilir kılmak için artık sorumsuz büyüme yerine sınırlamaları tercih ediyoruz. Şehir olarak diyoruz ki; hayır, uzak durun” diye konuştu.

Her yıl ortalama 22 milyon civarında turist ağırlayan Amsterdam, özellikle hafta sonları bekarlığa veda partileri nedeniyle genç İngiliz erkeklerin akınına uğruyor. Kolay ulaşımı, İngiliz para birimi pound’un euro’dan daha değerli olması, uyuşturucu maddelere erişim kolaylığı gibi nedenlerden dolayı Amsterdam, İngiliz gençler için önemli bir çekim merkezi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir