AKP’den Atatürk çıkışı

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Habertürk’te gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çelik, “Bizim AKP olarak Atatürk’le bir sorunumuz yok. Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’tür. Bu ülkenin kurucu değerine gereken saygıyı gösteririz. Tartışma bu değil. Tartışma bunun istismar edilmesi.” dedi.

“ATATÜRK’LE İLGİLİ BİR SORUNUMUZ YOK”

Bizim Atatürk’le bir meselemiz tabii ki yok. İlk Cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal Atatürk, ülkemizin kurucusu. Cumhurbaşkanımız sık sık ifade eder. ‘Bu ülkeye hizmet etmiş, iyilik yapmış herkesi rahmetle anarız. Ülkenin kurucusuna gereken saygıyı gerektiği şekilde gösteririz’ der. Atatürk istismarı yapanlarla aramızda bir tartışma. Kendi kafalarında engizisyon mahkemesi kurup kimin meşru olup, olmaya karar verme yetkisini gören sakıncalı bir zihniyet. Bu zihniyet demokrasi ile yan yana duramaz. Atatürk’e saygısızlık söz konusu olduğunda karşı çıktığımız gibi, Atatürk’le ilgili toplumu ayrıştırıcı istismar söz konusu olunca da buna karşı çıkıyoruz. Burada suni kutuplaşma yaratmaya çalışan bir operasyon var. Cumhuriyet rejimi kurulmuş. Atatürk Cumhuriyeti ilan etmiş. 100. yaşı kutluyoruz. Cumhuriyetin en temel umdesinin demokrasi olması gerekir. Defalarca darbe yapılmış. Defalarca Atatürk’ü korumak için yaptık desinler. Bu Atatürk’ün hatırasına düzenlenmiş en büyük suikasttir. Darbe ile Atatürk’ü nasıl yanyana getiriyorsunuz?

“ATATÜRK FİLMİ KALDIRILINCA İLK TEPKİYİ BEN VERDİM”

Biz kimlik tartışmalarını yeterli olgunluğa ulaştırmadığımız noktalar var. Aslında çok mesafe kat edildi. Tarihçi, entelektüel şu tarafta durur, bu tarafta durur. Siz siyasi sorumluluk makamındaysanız dikkat etmeniz gereken yerler vardır. Sizin meşruiyetiniz bu değerlere ve anayasal düzene dayanır. Birisi demokratik hukuk devleti içerisinde Meclis’e gelmiş ama terör örgütünü savuyor. O zaman meşruiyetiyle ilgili kendi kendisini çelişkili duruma düşürür. CHP’nin yöneticileri, tabii ki CHP’ye oy veren vatandaşlarımızı tenzih ediyoruz, bu vatandaşlarımızla ilgili bir tartışma değil. O gece sukunetli, birleştirici, bütünleşme mesajları yerine hemen Cumhurbaşkanlığı makamından başlayarak bir sürü suçlama arka arkaya yapıldı. Adını vermeyeyim bir film platformu Atatürk filmini kaldırdığında ilk açıklamayı ben yaptım ‘kınıyoruz’ diye. CHP tepkiyi gecikerek verdi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x